Sa štednjom se počinje kod kuće
Kažu da postoje standardna škola i ulica, ali retko pričamo o najvažnijoj školi – onoj kod kuće.
Onoj koja nas je učila ljubavi, poštovanju... i štednji!
„Zatvori prozor, ne ’ladi dvorište.“
„Gasi svetlo. Nije ti ovo Las Vegas.“
„Za koga ja kuvam?“
Ove lekcije ste čuli bar 1000 puta, pa samim tim i savladali, ali hajde da obnovimo gradivo i saznamo na koje još načine može da se uštedi.
Ovo već znate...
Ne ‘ladi dvorište
Ako je klima upaljena dok je prozor otvoren, to značajno smanjuje njenu efikasnost, jer se hladan vazduh gubi kroz prozor, a topao ulazi unutra. Klima mora da radi duže i troši više energije da bi održala željenu temperaturu, što povećava potrošnju struje i troškove. Niko ne treba da radi više nego što mora, pa čak ni klima.
Za koga ja kuvam?
Meal Prep! Planiranjem nedeljnih obroka možeš da uštediš, ako napraviš spisak kog se držiš. Osim što nema troškova dostave i usluge, unapred pripremljenim spiskom izbegavaš kupovinu nepotrebnih namirnica i ne moraš da pališ šporet svaki dan. Ovako ne štediš samo novac, već i svoje vreme. Dobro je da mislimo o svakom vidu uštede...
Gasi. Nije ti ovo Las Vegas
Gašenjem svetla u sobama koje ne koristiš, smanjuje se potrošnja energije i doprinosi uštedi novca, a pritom se produžava životni vek sijalica. Opet ponavljamo prethodnu lekciju – niko ne treba da radi više nego što mora, ni klima, ni svetlo, ni ti.
Ugovori račun za mlade, onlajn ili u filijali
Plati Laganom Visa debitnom karticom
Iskoristi poklon od 3.000 dinara
Transakciju uradi,
3.000 lagano zaradi
Imaš između 16 i 27 godina?
Otvori novi Lagani račun za mlade do 31. januara 2025. godine.
Preuzmi Laganu Visa debitnu karticu, napravi jednu transakciju u bilo kom iznosu i očekuje te poklon u iznosu od 3.000 dinara na tvom računu.
Kroz male uštede brinemo o boljem sutra
Zatvori vrata, ne ladi dvorište! Smanjenje potrošnje energije je ključ za niže račune i manji uticaj na prirodu. A za koga mi kuvamo? Za sve nas, jer održivost je zajednička odgovornost. I na kraju, gasi svetla – nije ti ovo Las Vegas, već put ka zelenijoj budućnosti!
- Zatvori vodu dok pereš zube – uštedećeš 64 čaše pijaće vode svake nedelje i smanjiti svoj ekološki otisak.
- Zatvori vrata, ne ladi dvorište – dihtovanje vrata i prozora može smanjiti gubitak energije i do 20%, što znači niže račune.
- Gasi svetla kada izlaziš iz prostorije – smanjićeš potrošnju struje. LED sijalice troše 75% manje energije.
- Vozi bicikl ili koristi javni prevoz – na svakih 10 km vožnje biciklom smanjuješ emisiju CO2 za 2,5 kg i doprinosiš čistijem vazduhu.
- Koristi torbe za višekratnu upotrebu – smanjićeš upotrebu plastike za 300 kesa godišnje i doprineti manjoj količini otpada.
- Smanji temperaturu grejanja za 1°C – to može značiti do 10% uštede energije tokom zime.
- Kuvaj s poklopcem – štediš do 30% energije i brže kuvaš.
- Isključi punjač iz utičnice kada ne puniš telefon – punjači u standby modu troše struju, čak i kada ništa ne pune.
- Koristi „eko“ programe na aparatima – mašina za veš ili sudove na eko postavkama može uštedeti do 50% energije i vode.
- Prati potrošnju električne energije u kući – pametni uređaji za merenje potrošnje mogu ti pomoći da smanjiš gde najviše trošiš.
- Kada menjaš stari frižider biraj model koji je energetski efikasan – novi modeli troše do 40% manje energije.
- Smanji upotrebu tople vode – tuširanjem od 5 minuta umesto 10 uštedićeš 50% vode i energije.
- Sadi drveće ili biljke u svom dvorištu ili na balkonu – time možeš doprineti čistijem vazduhu i boljoj klimi.
Nemoj da čekaš. Novac koji sačuvaš, možeš da staviš na štednju.
Pogledaj ponudu za Erste štednjuJoš korisnih saveta za štednju
Preispitaj svoje navike koje se tiču potrošnje
Izvod iz banke u ovom slučaju će ti biti od korisiti. Pomoću njega analiziraj kuda je otišao tvoj novac i šta možeš da plaćaš manje.
A ako si u braku ili živiš sa partnerom, pretvori ovaj proces u deljeni zadatak, kao prvi korak u smanjenju troškova i povećanju uštede.
Neka ti telefon postane saveznik
Voditi budžet znači planirati svoju potrošnju i uštedu tako što ćeš pažljivo pratiti koliko ti novca dolazi i odlazi svakog meseca. Mobilne aplikacije za budžetiranje i uštedu novca su tu da ti pomognu da automatizuješ tvoju štednju, dobiješ upozorenje u slučaju prekomerne potrošnje i daju predlog kako da uložiš deo svojih sredstava.
Većina ima i opciju kreiranja kategorija za mesečne troškove — kao što su rate kredita ili kirija, prevoz, namirnice i zabava. Kada to podesiš u aplikaciji, pregled potrošnje može ti pomoći da vidiš gde se krije ušteda.
Uporedi cene različitih provajdera za mobilne usluge, internet i TV
Različite kompanije mogu ponuditi uporedive planove usluga sa nižim mesečnim cenama a istraživanje i poređenje cena tebe može dovesti do uštede.
Super je da imaš novi telefon i to na rate , ali ne zaboravi da ćeš tako dodatno uvećati mesečni račun. A imaj na umu i to, da ako većinu vremena provodiš kod kuće ili na poslu, povezivanje na kućnu ili poslovnu Wi-Fi mrežu može eliminisati potrebu za velikim i skupim mobilnim internetom.
Umesto da plaćaš visoku cenu za mnoštvo kablovskih TV kanala, istraži pristupačnije usluge za ono što ćeš zaista da stigneš da pogledaš ili u eri interneta upoznaj opcije strimiga.
Isključi notifikacije koje žele da potrošiš novac
Tvoj telefon može biti moćan alat koji ti pomaže da uštediš, ali takođe može biti veliki izvor iskušenja. Promotivne e-poruke i obaveštenja na aplikacijama — uključujući ona koja najavljuju velike rasprodaje — mogu da te ubede da kupiš proizvod koji bi inače preskočio. Razmisli o tome da se odjaviš sa tih lista i onemogućiš obaveštenja.
Smanji svoje mesečne račune – ili bar nemoj da im dozvoliš da porastu
Plati račun na vreme ili malo pre roka, ostvari popust i izbegni nepotrebnu kamatu. Na račun za struju možeš ostvariti popust ako trošiš manje nego u istom periodu prethodne godine. Za početak pređi na LED osvetljenje, kuvaj sa poklopcem na šerpi. Zatim, zavrći vodu dok pereš zube, a troškove grejanja smanji spuštanjem termostata za nekoliko stepeni.
Ne zaboravi da ovako čuvaš i prirodu.
Proceni koliko trošiš usput
Svakodnevni doručak u pekari, ručak na ulici, učestali odlasci na kafu, grickalice i slatkiši iz radnje, prvo što nisu zdrava opcija a drugo i sve više koštaju. Uloži malo truda, da bi mnogo dobio. Doručkuj kod kuće, a za ručak ponesi spremljen obrok. I slatkiši imaju dobru alternativu – voće i domaći kolači.
Iskoristi prednosti lokalnih besplatnih atrakcija
Malo istraživanja pomoći će ti nađeš zabavne, pristupačne sadržaje i aktivnosti u tvojoj okolini. Na primer, neki muzeji i galerije nude besplatan ulaz određenim danima u nedelji ili mesecu. Biblioteke mogu ponuditi besplatno članstvo na dan grada, a razne organizacije nude besplatne radionice i predavanja.
Budi strateški spreman kupac namirnica
Cene rastu, u kupovinu se mora. Zato u svaku sledeću kupovinu ne kreći bez spiska. Prvo razmisli o tome šta si stvarno iskoristio a šta bacio prošli put. Sa spremnim spiskom za kupovinu pre odlaska u prodavnicu izbegavaš impulsivnu kupovinu, kupuješ ono što ti je zaista potrebno. Zato nemoj da ti je mrsko, odvoji malo vremena i isplaniraj svoje predstojeće obroke.
Dodatno, uloži više napora da neiskorišćenu hranu manje bacaš. Budi kreativan, pronađi ili smisli nove recepte i iskoristiti sve što imaš u frižideru.
Ako nije zvučno - ne znači da nije dobro
Kad smo kod namirnica, razmisli da li zaista moraš da plaćaš skupe namirnice velikih brendova. Pogledaj sastav i etikete na stvarima kao što su rezanci, žitarice i začini i možeš videti da su alternative jednako hranljive i visokokvalitetne, kao i neke zvučne marke. Ne zaboravi ni pijace, gde još uvek možeš naći domaće proizvode neretko po nižim cenama. Istu logiku primeni i na proizvode za čišćenje, proizvode od papira, sapun za ruke i deterdžent za veš. Isprobaj pristupačnije alternative a ukoliko one ne ispune tvoja očekivanja uvek se možeš vratiti na svoj prvobitni izbor.
Manje korisiti auto i gde god možeš idi peške
U velikim gradovima, automobil je neophodan, pogotovo ako je potrebno ispuniti sve porodične obaveze nakon posla. Ali kada ti vreme i obaveze to dozvoljavaju, šetnja je svakako zdravija i jeftinija opcija. Razmisli i o tome da li neko od tvojih kolega sa posla živi u blizini i predloži da zajedno idete na posao, a svakog dana ili nedeljno smenjujte se kao vozači.
Prati popuste i programe lojalnosti
Možda zvuči staromodno ali redovne mesečne, nedeljne i vikend akcije za kupovinu sa spiska ili za kupovinu kućne hemije prave značaju uštedu. Kad kupuješ online, potraži kod kupona ili „promotivni kod“ na samoj stranici za plaćanje. Takođe, korisno za tvoj budžet je i da sve više trgovaca, prilikom online kupovine uvodi opciju preuzimanja u radnji, što tebi štedi troškove dostave.
Odoli potrošnji i vidi šta će se desiti
Preuzmi kontrolu nad svojim finansijama tako što ćeš „zamrznuti“ potrošnju (tu mislimo na svu nepotrebnu potrošnju) na određen period. Ovo će ti pomoći da stekneš utisak koliko trošiš stvari koje nisu neophodne, poput odlaska u kafić ili shopping-a. Iznenađenje u vidu dodatnog novaca koji ćeš imati na kraju meseca, možeš dodati ušteđevini ili iskoristiti za otplatu duga. Ne pitaj nas kako znamo.
Program za finansijsku edukaciju
- Želimo da naši klijenti i šira javnost donose bolje finansijske odluke
- Dobre finansijske odluke su preduslov prosperiteta društva i održivosti poslovanja